Информация за разрешени и забранени дни за църковен брак през 2021-та година можете да откриете тук.
Как стоят нещата с църковните бракове на практика?
Според свещенослужителя, който ви се падне, бихте могли да се ожените и в забранени дни. В такъв случай обаче не бихте ли могли да минете и без църковен брак ?
Като сватбен фотограф, съм присъствал на православен църковен брак в зала на хотел по време на великденските пости, които са най-строги и тогава църковните бракове са много по-забранени от обикновено. Снимал съм венчавки и през богородичните пости, които също са строги, както и през петровите, които са по-леки и забраната не се спазва.
Строги забрани и не толкова строги забрани
В зависимост от епархията и конкретната църква, някъде се спазват всички забранени дати, а другаде само част от тях. Така например, пловдивската и неврокопската епархии са известни с по-строгите си практики и ограничителни тълкувания.
Забраната за венчавка по време на великденските и богородичните пости се спазва от на практика всички църкви. Забраната за венчавка в събота, по време на господските и богородичните празници – само от някои. Някои попове венчават късно следобед и в ден на задушница.
Съботата подходящ ден за църковен брак ли е?
Що се отнася до съботите, както всеки знае – това е най-популярният ден за сватби от седмицата и повечето църковни венчавки се сключват без никакви проблеми в този ден. Само че през 2009-та година Светият синод се опита да наложи изрична забрана за венчавките в събота в цялата страна – в коментарите под статията читатели на блога са дали две становища защо. Няколко по-религиозни двойки, на който бях сватбен фотограф в последните години, избраха неделя за сватбата си единствено на това основание.
Забранени дни за сключване на църковен брак през 2022 година:
Официална информация от Българската православна църква за дните, през които не може да се сключи църковен брак, може да бъде открита и в книжката „Православен църковен календар”, която последно открих на касата на хипермаркет през януари на съответната година. Тук информацията е представена в по-смилаем вид.
1. На първо място това са 4-те многодневни постове в годината, като най-строги са Великденските и Богородичните пости.
Великденски пости: от 7 март 2022 година (понеделникът след Сирни Заговезни) до 24 април 2022 година. Бракове не могат да се сключват още 2 дни след Великден, тоест ако поради някаква причина сте решили да сключвате църковен брак в понеделник или вторник, то това не могат да бъдат 25 или 26 април. Правилото се спазва строго.
Богородични пости: Всяка година е по едно време – от 1 август до 14 август. Правилото се спазва строго.
Петровите пости: Зависи от свещеника. По-вероятно е да ви разрешат да сключите църковен брак. Постите се падат от неделята след Петдесетница, тоест осем седмици след Великден до Петровден на 29 юни. През 2022 година Петровите пости са от 20 юни до 29 юни.
По време на Коледните пости има частична забрана от Коледни заговезни (14 ноември) до Въведение Богородично (21 ноември), както и от Игнажден (20 декември) до Богоявление (6 януари). Самите Коледни пости са от 15 ноември до 25 декември всяка година. И тук отново зависи от свещеника и някои от тях могат да не се съгласят да извършат венчание и през останалите дни от поста.
2. На предния ден и по време на еднодневните пости в годината, които са всяка сряда и петък. Тоест, освен сряда и петък, отпадат и вторник и четвъртък, като дни предходни на поста.
Отсичане главата на Йоан Кръстител
29 август ( през 2022 година – понеделник) – Ден на пост, в който също не се разрешава брак.
3. На предния ден и през Господските и Богородичните празници, повечето от които са неподвижни (на една и съща дата всяка година) също са забранени венчаванията, но забраната не е строга и не се спазва от всички църкви и епархии. Например в Софийска епархия не би трябвало да имате трудности със сключването на брак на долните дати. Тези празници са:
Кръстовден
14 септември (през 2022 година – сряда)
Рождество Христово
25 декември (неделя)
Богоявление
6 януари (четвъртък)
Сретение Господне
2 февруари (сряда)
Свето Благовещение
25 март (петък). Попада във великденските пости
Цветница
Всяка година в неделя – 17 април 2022 година. Попада във великденските пости.
Възнесение
Винаги в четвъртък – 2 юни 2022 година.
Петдесетница
Винаги в неделя 7 седмици след Великден (50 дни, ако се брои включително Великден) – 12 юни 2022 година.
Преображение
6 август (събота). Попада в богородичните пости.
Успение Богородично
15 август (понеделник)
Рождество Богородично
8 септември (четвъртък)
Въведение Богородично
21 ноември (понеделник). Попада в коледните пости
4. Задушниците винаги са в събота. През 2022 година са:
Месопустна задушница
Още и Голяма задушница. В събота преди Месни заговезни и една седмица преди Сирни заговезни – 26 февруари 2022 година.
Черешова задушница
В събота преди Петдесетница – 11 юни 2022 година.
Архангелова задушница
В събота преди Архангеловден на 8 ноември – 5 ноември 2022 година.
Друго по темата Църковен брак:
Изисквания за сключване на църковен брак
Относно степените на родство, при които не се позволява църковен брак, необходимите документи и какво трябва да се занесе в църквата
Може ли да се сключи църковен брак преди гражданския?
Според българското законодателство и на практика.
Как протича църковния брак?
Какво се случва по време на ритуала по венчаване на младоженците.